Sisukord

Mis on padel ja miks ta on nii populaarne?

Padel on reketispordiala, mis on viimase kümnendi jooksul kiiresti kasvanud ja populaarsust kogunud nii Euroopas kui kogu maailmas. Tegu on mänguga, mis ühendab endas tennise, squashi ja sulgpalli elemente, pakkudes ligipääsetavat, dünaamilist ja sotsiaalset sportimisvõimalust igas vanuses mängijatele.

Tänaseks mängib padelit hinnanguliselt üle 30 miljoni inimese üle maailma – see teeb sellest ühe kiiremini kasvava reketiala üldse.

Lühidalt padeli ajaloost

Padel sai alguse 1969. aastal Mehhikos, kui Enrique Corcuera kohandas oma koduhoovi väikese reketiala, et luua turvalisem ja lõbusam mäng, mida saaks mängida pereringis. Ta ehitas klaas- ja betoonseintega piiratud väikese väljakuala, kus kehtisid tennise sarnased reeglid, kuid mängiti väiksemas ruumis ja seinte abil.

Mäng levis kiiresti Hispaaniasse ja Argentinasse, kus see saavutas 1980ndatel suure populaarsuse. Just Hispaanias kujunes padelist tõsiseltvõetav spordiala, mille ümber hakati looma klubisid, liigaturniire ja treenerite süsteemi.

Tänaseks on padel laialt levinud Euroopas ja Lõuna-Ameerikas ning kasvab kiiresti ka mujal maailmas, sh Eestis. 2020. aastate alguseks oli padel registreeritud spordiala enam kui 90 riigis, millest paljudes on see integreeritud riiklike spordistruktuuride ja -liitude alla.

vana padeliväljak

Mis on padel?

Padel on reketialade hulka kuuluv sport, mida mängitakse peamiselt paarismänguna klaas- ja metallvõredega piiratud väljakul, mis on väiksem kui tenniseväljak. Mängu reeglid ja punktisüsteem põhinevad tennisel, kuid padel toob mängu juurde seinte kasutamise võimaluse, mis muudab mängu dünaamikat ja taktikalist lähenemist.

Erinevalt tennisest kasutatakse padelis aukudega reketit, millel puuduvad nöörid. Padelireketid on valmistatud kergest ja vastupidavast materjalist (nt süsinikkiud, EVA-vaht või klaaskiud), võimaldades head kontrolli ja manööverdusvõimet.

Padelipalle kasutatakse spetsiaalselt selle ala jaoks – need on välimuselt sarnased tennisepallidega, kuid väiksema sisemise rõhuga, mis muudab need aeglasemaks ja paremini kontrollitavaks.

Kuidas padelit mängitakse?

Padelit mängitakse nelja mängijaga – kaks paari teineteise vastu. Väljak on mõõtmetelt 20 × 10 meetrit ning jagatud kaheks pooleks võrgu abil. Väljaku ääred on ümbritsetud klaas- ja metallpiiretega, mida võib mängus kasutada.

Punktisüsteem on tennisega identne: mäng kulgeb 15–30–40–geim loogikas, seti võitmiseks tuleb koguda 6 geimi kahe geimi eduga. Kui seis on 6:6, mängitakse tie-break.

Serv toimub alati altkätt ning peab maanduma diagonaalis vastasmängija servikasti. Pärast servimist liigub mäng kiirelt, kuna pall võib põrgata seintelt ja põrandalt erinevates suundades, mis nõuab head positsioneerimist, koostööd ja reageerimiskiirust.

padelimängija

Miks on padel nii populaarne?

Padeli populaarsuse taga on mitmeid põhjuseid, mis teevad sellest ühe kõige ligipääsetavama ja kaasahaaravama spordiala tänapäeval.

  • Lihtne õppida: padel ei nõua varasemat reketispordi kogemust. Alustajatele on mäng loogiline ja kiiresti õpitav, sest väiksem väljak, aeglasem pall ja altkäe serv teevad esimese mängukogemuse nauditavaks ka neile, kes pole sporti regulaarselt harrastanud.
  • Sotsiaalne sport: kuna padel on paarismäng, rõhutab see meeskonnatööd ja suhtlust. Seda mängitakse tihti pereliikmete, töökaaslaste või sõpradega, mis tugevdab sotsiaalseid sidemeid ja muudab treeningu meeldivaks ajaviiteks.
  • Madalam vigastuse oht: võrreldes näiteks jalgpalli, korvpalli või isegi tennisega on padelis väiksem kontakt vigastusohtlike olukordadega. Altkäe serv ja väiksem mängupind tähendavad ka, et mängijad ei tee nii järske liigutusi ega intensiivseid suunasmuutusi, mis aitavad vähendada vigastuste riski.
  • Kaasahaarav ja dünaamiline mäng: seinte kasutamine, kiire tempoga pallivahetused ja strateegiline mäng muudavad padeli huvitavaks nii mängijatele kui pealtvaatajatele. Mäng ei ole mehaaniline, vaid eeldab pidevat kohanemist olukordadega.
  • Füüsiline aktiivsus ja üldkehaline koormus: padel on hea viis hoida end vormis – see parandab vastupidavust, reaktsioonikiirust, koordinatsiooni ja jalgade tööd. Samas ei vaja see tipptasemel sportlikku vormi, mistõttu sobib ideaalselt inimestele, kes soovivad aktiivselt liikuda, kuid mitte ülemäära pingutada.
  • Kiire infrastruktuuri kasv: padeliväljakute arv kasvab jõudsalt. Eestis on viimastel aastatel rajatud mitmeid uusi sise- ja väliväljakuid, mis muudavad mängimise mugavamaks igal aastaajal. 2025. aasta seisuga on Eestis üle 5000 harrastaja ja 100 padeliväljaku, neist 60 väljakut asuvad Tallinnas või selle lähedal.
  • Sotsiaalne sport: kuna padel on paarismäng, rõhutab see meeskonnatööd ja suhtlust. Seda mängitakse tihti pereliikmete, töökaaslaste või sõpradega, mis tugevdab sotsiaalseid sidemeid ja muudab treeningu meeldivaks ajaviiteks.

Kellele sobib padel?

Padel sobib igas vanuses ja erineva tasemega mängijatele. See on ideaalne spordiala:

  • Inimestele, kes otsivad tasakaalu treeningu ja meelelahutuse vahel;
  • Endistele või praegustele tennise- või squashi mängijatele, kes soovivad midagi uut;
  • Noortele, kes soovivad alustada uue spordialaga, mis ei nõua aastatepikkust kogemust;
  • Täiskasvanutele, kes hindavad sotsiaalset ja dünaamilist liikumisviisi;
  • Harrastussportlastele, kes soovivad osaleda klubimängudes ja amatöörturniiridel.
padelimängijad

Millist varustust on padeli mängimiseks vaja?

Padeliga alustamiseks ei ole vaja keerulist või kulukat varustust, kuid teatud põhielemendid on siiski hädavajalikud. Õigesti valitud varustus aitab parandada mängukogemust, tagada turvalisust ning toetada tehnika arengut juba esimestest mängudest alates.

🎾 Padelireket

Padelireket erineb oluliselt näiteks tennise- või sulgpallireketist. Selle pind on täis väikseid perforeeritud auke ning puuduvad nöörid. Reketid on valmistatud kergetest ja vastupidavatest materjalidest nagu süsinikkiud, EVA-vaht või klaaskiud. Maksimaalsed lubatud mõõdud on 45,5 cm pikkust ja 26 cm laiust.

Reketi valik sõltub mängija kogemusest, mängustiilist ja füüsilistest eeldustest. Algajale sobib reket, mis pakub head kontrolli ja andestab tehnilisi vigu. Kui oled otsimas enda esimest padelireketit või otsid uut reketit, siis Padelhaus e-poest leiad suure valiku.

🥎 Padelipallid

Padelipallid on väliselt sarnased tennisepallidega, kuid neil on madalam sisemine rõhk. See muudab need aeglasemaks ja kergemini kontrollitavaks, mis sobib hästi padeli väiksemale ja seintega ümbritsetud väljakule.

Padeli mängimiseks tuleks alati kasutada spetsiaalselt selle ala jaoks mõeldud palle, kuna tennisepallide kasutamine võib muuta mängukogemuse ebaühtlaseks ja mõjutada tehnika omandamist.

👟 Jalanõud

Kuna padelit mängitakse tavaliselt liivaga kaetud kunstmurul, on oluline kasutada jalanõusid, mis tagavad piisava haarduvuse ja stabiilsuse külgsuunas liikumisel. Tavalised jooksujalatsid ei pruugi pakkuda vajalikku tuge ja võivad suurendada libastumise või hüppeliigesevigastuste riski.

Padeliks sobivad kõige paremini spetsiaalsed padeli- või tennisejalatsid, mille tald ja toestus on loodud just külgsuunalise liikumise ja äkiliste peatumiste jaoks.

👕 Sportlik riietus

Riietus peaks olema kerge, hingav ja liikumist toetav. Soovitame valida spordiriided, mis ei piira keha liikuvust ega tekita liigset kuumenemist. Mänguvorm ei pea olema eriline, kuid see peaks võimaldama vabalt sooritada kõik vajalikud liigutused väljakul – alates madalast kükist kuni kiirete sprintideni võrgu või seinte suunas.

Kokkuvõtteks

Padel on kiiresti kasvav reketispordiala, mida iseloomustab lihtne õpitavus, kaasahaarav mänguloogika ja sotsiaalne iseloom. Mäng ühendab tennise, squashi ja sulgpalli elemente ning toimub spetsiaalsel klaas- ja võrkaedadega ümbritsetud väljakul, kus seinad on aktiivne osa mängust.

Padel sobib kõigile, kes soovivad kombineerida liikumist, mängurõõmu ja sotsiaalset suhtlust. Tegemist on sportliku tegevusega, mis pakub head kehalist koormust ja kuuluvustunnet ühte tugevalt arenevasse kogukonda.